Andruse mahe- ja turismitalu tegeleb mitmes valdkonnas
  • Turism- majutus ja ürituste korraldamine
  • Põllumajandus - hein ja erinevad teenused
  • Loomakasvatus- lambad ja veised
Meie karjas kasvavad

  • Lambad- meie lambakari on pea 500 pealine, enamasti Gotlandi tõugu. Talvel asuvad lambad talu juures ning suvel erinevatel karjamaadel kihelkonna ümbruses.
  • Veised- neid on meil kahte tõugu, Šoti mägiveised ja Galloway. Talvel asuvad nad samuti meie talu juures, kuid suvel leiab neid erinevatel mereäärsetel aladel lääne Saaremaal.

Üheks meie põhiliseks suunaks talus on poollooduslike rohumaade ehk Alvarite taastamine, selleks toimetavad veised ja lambad suvel hoolsalt. Eestis leidub kolmandik kogu maailma loopealsetest, mistõttu on meil kohus tagada selle haruldase elupaigatüübi säilimine.

Karjakaitsekoerad

Tähtsatel aga kohati abitutel hooldajatel (meie lambad) on suvel kaasas tublid karjakaitsekoerad. Siki, Lume ja Säde elavad aastaringselt lammastega, talvel talus ja suvel karjamaal. Nende ülesanne on liikuda koos karjaga ning kaitsta neid šaakalite ja huntide eest (https://www.ejs.ee/miks-hundid-korraga-palju-lambaid-murravad/ )

Karjakaitsekoer on osa lambakarjast, kellel on tähtis töö. Iga päev patrullib ta kogu karjamaa territoriumi ja märgistab selle. Kui territorium on turvatud liigub ta karja söömisrütmis nendega kaasa. Päevasel ajal enamasti magava nad kuskil karja lähedal varjus. Miks pole karjakaitsekoertel suvel kuuti? Sest pole tarvidust, varju pakuvad puud ja põõsad ning kuut ei saaks kasutust, sest suurel karjamaa territoorumil liigub koer alati koos karjaga mitte ei istu kuudis eemal karjast. Samuti nagu lammastel on Koeral alati saadaval joogivesi ning kord päevas käib talu töötaja või peremees sügamas, olukorda kontrollimas ja süüa viimas.

Kuidas käituvad karjakoerad võõraste inimestega? Kaks võimalust, kas hoiatavalt haukuvalt või otsevastupidi rõõmsalt niutsudes ja mööda maad püherdades, nad on inimestega harjunud ja sõbralikud. NB! siiski ei tasu ise karjamaale ronida, sest see on nende kaitseterritoorium ja nad teevad oma tööd kaitstes karja. Igaljuhul ei pea muretsema koerte tervise või elutingimuste pärast, nad ei ole unustatud ega hüljatud vaid vastupidi väärtuslikud talu liikmed, kes on pideva jälgimise all GPS seadmega ning igapäevase kontrolliga. 

Kellel on küsimusi meie karjakaitsekoerte töö kohta helistage meile ja selgitame.
Peremees
Madis Tiik
+372 5109143